Osoby z niepełnosprawnościami mogą napotykać na wiele problemów z wykonywaniem rozmaitych codziennych czynności z uwagi na ograniczenia spowodowane ich stanem zdrowia. W wielu przypadkach istnieje jednak możliwość zastosowania specjalistycznego sprzętu, który wspomoże osobę mającą trudności z samodzielnym dbaniem o swe potrzeby oraz jej opiekuna. Znakomitym przykładem sprzętu tego rodzaju będą wózki prysznicowe idealne dla osób, dla których poruszanie się lub stanięcie o własnych siłach nie wchodzi w grę. Przyjrzyjmy się bliżej urządzeniom tego rodzaju.

Czym są wózki toaletowe?

Wózki toaletowe to urządzenia służące do przemieszczania oraz pozycjonowania osoby z niepełnosprawnością lub będącej w podeszłym wieku i mającej problemy z utrzymaniem równowagi albo przyjęciem pozycji stojącej. Są one wyposażone w wygodne siedzisko wraz z podłokietnikami i podnóżkami, a w razie potrzeby też zagłówek oraz osadzone na podwoziu z blokadą, które pozwala na przewożenie siedzącego do łazienki oraz wykonanie wszystkich koniecznych zabiegów higienicznych. W sprzęcie tego rodzaju dostępne są dodatkowe udogodnienia w postaci przechylanego siedziska, a także regulacji wszystkich elementów podtrzymujących poszczególne części ciała. Konstrukcja wózka prysznicowego jest zaprojektowana tak, by opiekun nie miał problemów z dostępem do mytych okolic. Co ważne, urządzenia są wykonywane z materiałów odpornych na działanie wody.

Co daje wózek prysznicowy?

Wózek prysznicowy ułatwia wykonanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych, zapewniając sprawny transport, solidne podparcie ciała osoby z niepełnosprawnością, a także gwarantuje możliwość swobodnego manewrowania na niewielkiej przestrzeni. Jego użycie okaże się niezastąpione tam, gdzie nie ma możliwości użycia podnośnika kąpielowego.