Osoby z niepełnosprawnościami lub cierpiące na choroby układu ruchu uniemożliwiające swobodne przemieszczanie się albo będące w podeszłym wieku, żeby zachować mobilność, korzystają z wózków inwalidzkich. Urządzenia tego typu nierzadko są bardzo intensywnie eksploatowane, a ewentualne usterki mogą bardzo skomplikować wykonywanie różnych codziennych czynności. Bardzo ważne okaże się więc właściwe serwisowanie sprzętu, które pomoże w uniknięciu niespodziewanych awarii i wydłuży żywotność wózka. Szczególnie istotne będzie zwracanie uwagi na elementy, które najczęściej ulegają zużyciu. Przekonajmy się, co psuje się najczęściej i sprawdźmy, jak można temu zaradzić.
Co w wózkach może ulec awarii?
Wózki renomowanych producentów są bardzo trwałe, a wszystkie ich komponenty wytwarza się z materiałów odpornych na obciążenia i zużycie. Mimo tego podczas użytkowania mogą się zdarzać awarie niektórych części. Wśród podzespołów narażonych na usterki znajduje się system jezdny, a przede wszystkim łożyska, obręcze kół, szprychy, a także osie. W grę może wchodzić także poluzowanie się śrub mocujących. Wymiany mogą wymagać rączki hamulców, podstawki pod nogi czy podłokietniki lub obicia.
Jak wygląda serwis wózków?
Czynności serwisowe związane z przeglądami wózków wiążą się przede wszystkim z kontrolą stanu i działania elementów ruchomych, a więc kół i ich łożysk, a także hamulców oraz mechanizmu składania. Równie ważne będzie sprawdzenie części odpowiedzialnych za przenoszenie obciążeń, zwłaszcza gdy osoba poruszająca się na wózku pokonuje na nim schody czy inne przeszkody terenowe. Liczy się także weryfikacja wyposażenia decydującego o komforcie, a więc oparć, podłokietników czy podnóżków. Dobrym wyjściem będzie przekazanie wózka na przegląd przynajmniej raz na rok.