Opieka nad osobami niepełnosprawnymi wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale również urządzeń, które ją ułatwiają. Mowa tutaj nie tylko o wózkach inwalidzkich, ale również innych urządzeniach, które są niezbędne do rehabilitacji osób niezdolnych do utrzymania pozycji pionowej czy samodzielnego siedzenia. Takim urządzeniem jest na przykład pionizator. Na czym polega jego działanie i jak dobrać go do potrzeb osoby niepełnosprawnej?

Do czego służy pionizator dla osób niepełnosprawnych? 

Aby opiekować się osobą niepełnosprawną, konieczne jest wykorzystywanie sprzętów, które nie tylko pomagają w rehabilitacji, ale również podnoszą komfort życia. Może to być nie tylko wózek inwalidzki, ale również podnośnik czy omawiany pionizator. Nazywamy nim rodzaj ortezy stabilizującej, który jest przeznaczony dla osób, które nie mogą samodzielnie przyjąć ani utrzymać pozycji stojącej.

Dzięki niemu można przede wszystkim poprawić zdolności ruchowe chorego oraz jego kondycję zdrowotną. Oprócz tego urządzenie znacząco ułatwia wykonywanie codziennych czynności, które wiążą się z opieką i pielęgnacją osoby niepełnosprawnej. Co ważne, taki sprzęt może być wykorzystywany zarówno podczas rehabilitacji osób dorosłych, jak i dzieci.

Jak wygląda pionizator i jakie efekty można dzięki niemu uzyskać? 

Pionizatory dla osób niepełnosprawnych to urządzenia, które obok łóżek przeciwodleżynowych czy wózków inwalidzkich są niezbędne do opieki nad chorymi osobami. Składają się z ramy, ramion podnoszących i pasów zabezpieczających, które odpowiadają za stabilne podtrzymanie pacjenta. Niektóre z nich są dodatkowo wyposażone w funkcję podnośnika, co ułatwia opiekę nad chorym.

Dzięki pionizatorowi osoba niepełnosprawna może przede wszystkim przyjąć pozycję pionową – stojącą, co jest niezwykle ważne do prawidłowego funkcjonowania organów wewnętrznych. Należy pamiętać, że w pozycji wyprostowanej człowiek spędza kilka godzin dziennie i właśnie pionizator pozwala zasymulwać bezpiecznie taką pozycję wyprostowaną u osoby, która nie jest w stanie samodzielnie jej przyjąć. Oprócz tego pionizator pozwala również uniknąć odleżyn czy innych negatywnych skutków długotrwałego leżenia.