Radzenie sobie z problemami ze zdrowiem oraz wszelkiego rodzaju niepełnosprawnościami może być znacznie prostsze, jeżeli korzysta się z odpowiednio dobranego sprzętu rehabilitacyjnego. Zakup urządzeń tego typu wiąże się jednak ze sporym wydatkiem, dlatego warto postarać się o to, by mógł on służyć możliwie długo. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu będzie właściwe dbanie o wykorzystywane wózki, łóżka, materace czy podnośniki. Przekonajmy się, jakie metody konserwowania i serwisowania okażą się najskuteczniejsze. 

Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas użytkowania sprzętu rehabilitacyjnego?

Większość urządzeń służących do wspierania procesu rehabilitacji oraz usprawniających codzienne funkcjonowanie osób z rozmaitymi niepełnosprawnościami łączy w sobie podzespoły mechaniczne, a także elektryczne i elektroniczne. W przypadku pierwszych z nich kluczowe okaże się dbanie o odpowiedni stan wszystkich połączeń – obluzowane śruby, podpórki czy złączki szybko doprowadzą do wyrobienia się otworu lub gniazda, w jakim je osadzono oraz do uszkodzenia gwintu. Zwykle będą również powodowały wstrząsy, wibracje lub nadmierny hałas. Trzeba również zwracać uwagę na elementy ruchome, których łożyska mogą z czasem ulegać zużyciu, a także wszelkiego typu obracające się sworznie np. montowane w podnóżkach wózków czy barierek, w które są wyposażane łóżka rehabilitacyjne. Duże znaczenie ma też stan uchwytów i rączek – jeżeli zniszczy się umieszczony na nich materiał, mogą stać się mniej wygodne i śliskie. 

Co zrobić w razie awarii sprzętu rehabilitacyjnego?

Sprzęt rehabilitacyjny powstaje ze specjalnie dobieranych materiałów o wysokiej wytrzymałości i niewielkiej masie, a montowane w nim podzespoły są tworzone w taki sposób, aby mogły znosić wysokie obciążenia oraz zachowywać trwałość przez długi okres. W przypadku wystąpienia usterek najlepiej zgłosić się z nim do renomowanego serwisu, który w krótkim czasie przywróci mu pewną sprawność, a co najważniejsze zastosuje elementy i części zamienne, które w żaden sposób nie zagrożą bezpieczeństwu użytkownika. Warto pamiętać, że prowizoryczne „domowe” naprawy zwykle okazują się kiepskim rozwiązaniem.