Stoisz przed trudnym wyborem wózka inwalidzkiego dla siebie lub swojego podopiecznego? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie, zwróć uwagę na swoje potrzeby lub potrzeby bliskiej osoby wynikające z dysfunkcji ruchowej. Pamiętaj, że w tym przypadku to nie cena jest najważniejsza, lecz funkcjonalność, która podniesie komfort życia oraz ułatwi samodzielną egzystencję. Nie zapominaj również o tym, że w każdym przypadku możesz ubiegać się o dofinansowanie na zakup solidnego i praktycznego wózka. W dalszej części artykułu podpowiadamy, jak projektuje się wózki dla osób niepełnosprawnych oraz czym należy się kierować przy ich wyborze.

Wózek inwalidzki – jak wybrać ten właściwy?

Wózki inwalidzkie powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Tym samym każdy projekt wózka musi być odpowiedzią na oczekiwania oraz możliwości ruchowe tych, którzy będą z nich korzystać na co dzień. Projektując wózki inwalidzkie, należy zatem zwrócić uwagę na przeznaczenie pojazdu, jego rozmiary oraz dopasowanie do sylwetki osoby z niepełnosprawnością. Ważne jest przede wszystkim to, by dobrać wózek do wagi i wzrostu osoby z niepełnosprawnością tak, by nie odczuwała ona dyskomfortu podczas wykonywania codziennych czynności. Liczy się zatem odpowiednia szerokość siedziska, wysokość oparcia, a także właściwa regulacja podnóżków oraz podłokietników.

Ponadto znaczenie ma również dopasowanie rozmiarów wózka do wielkości mieszkania osoby niepełnosprawnej. Nie mniej ważne są też waga wózka oraz jego rozmiar po złożeniu, zwłaszcza w przypadku osób, które często podróżują. Rynek oferuje różnego rodzaju wózki dedykowane zarówno osobom, które w ogóle nie mają możliwości samodzielnego poruszania się, jak i tym, którzy mimo niepełnosprawności prowadzą aktywny tryb życia i uprawiają różne sporty. Dla tych pierwszych idealnym wyborem będą wózki inwalidzkie z napędem elektrycznym lub wózki multifunkcyjne, wyposażone w dodatkowe zagłówki i powiększone siedziska umożliwiające przyjęcie np. półleżącej pozycji. Ci drudzy z kolei mogą skorzystać z  wózków aktywnych, które są lekkie i w pełni mobilne.