Poruszanie się wózkiem inwalidzkim zapewnia możliwość swobodnego przemieszczania się bez pomocy innych osób, jednak nierzadko wymaga sporej siły. W przypadku prowadzenia aktywnego trybu życia i pokonywania dłuższych dystansów może dochodzić do szybkiego zmęczenia. Dla osób w zaawansowanym wieku, cierpiącym na choroby współistniejące lub mających problemy z kończynami górnymi samodzielne korzystanie z wózka może okazać się zbyt trudne. W takich sytuacjach wyjściem jest zdecydowanie się na zakup specjalnego napędu elektrycznego do wózka inwalidzkiego. Przyjrzyjmy się bliżej dostępnym rozwiązaniom.

Dlaczego warto korzystać z napędu elektrycznego do wózka inwalidzkiego?

Napęd elektryczny do wózka inwalidzkiego oferuje wszystkie korzyści, jakimi można się cieszyć, używając wózka elektrycznego, jednocześnie eliminując jego wady. Przystawki do wózków oferują dobry zasięg, mogą być użyte z już posiadanym wózkiem bez konieczności jego przerabiania czy ingerencji w jego konstrukcję. Zestaw wózka i przystawki jest stosunkowo lekki, przez co nie ma problemów z zapakowaniem go do samochodu lub używaniem podczas wakacji bądź weekendowego wypadu. W razie potrzeby wózek można też obsługiwać manualnie, zachowując pełną kontrolę w przypadku wyczerpania akumulatora.

Jakie są rodzaje napędów do wózków inwalidzkich?

Producenci systemów elektrycznych do wózków inwalidzkich oferują kilka typów konstrukcji, różniących się sposobem działania. Do popularnych rozwiązań należy montaż kół, w których piastach umieszczone są silniki elektryczne. Takie rozwiązane oznacza dobry rozkład masy i wygodne przemieszczanie się także w terenie. Rozwiązanie takie to m.in. napęd Alaber e-motion i e-fix oraz Twion. Inną możliwością jest montaż w dolnej części wózka modułu zawierającego silnik oraz trzecie koło, które przemieszcza całość. Takie konstrukcje to np. Viamobil, Viamobil Eco oraz Smoov firmy Alaber. Rozwiązaniem dla osób ceniących aktywność jest e-pilot oraz Quickie Attitude Hybrid, w których trzecie koło dołącza się z przodu, podobnie jak w klasycznym trójkołowcu.