Jakość życia osób z niepełnosprawnościami oraz obłożnie chorych zależy w dużej mierze od dostępności odpowiedniego sprzętu. Jednym z najbardziej przydatnych elementów wspomagających okaże się dobre łóżko rehabilitacyjne. Przekonajmy się, dlaczego jest tak istotne i sprawdźmy, jakie jego funkcje są najważniejsze.

Dlaczego rodzaj łóżka ma znaczenie? 

Osoby z niepełnosprawnościami lub obłożnie chore mają problemy ze zmianą pozycji bez pomocy ze strony opiekuna. Jest to kłopotem ze względu na niemożność zapewnienia sobie wygody czy wykonywania różnych czynności i następstwa zdrowotne, ponieważ długotrwałe leżenie prowadzi zwykle do pojawienia się bolesnych, trudnych w leczeniu oraz oznaczających ryzyko powikłań odleżyn. Pojawiają się one w wyniku ucisku na skórę, w miejscach, gdzie znajduje się ona stosunkowo blisko kości np. na piętach czy łopatkach z uwagi na kłopoty z przepływem krwi. Bez odpowiedniej pielęgnacji będą się pogłębiały, przechodząc od zaczerwienienia do głębokich ran, a wreszcie martwicy. Warto pamiętać, że układanie leżącego jest uciążliwe również dla osoby, która się nim opiekuje, bo wymaga dużej siły fizycznej i właściwej częstotliwości zmian.

Jakie funkcje powinno mieć łóżko dla osoby z niepełnosprawnościami lub obłożnie chorej?

Rozwiązaniem problemów z prawidłowym układaniem leżącego oraz sposobem na zapobieganie odleżynom jest użycie materaca przeciwodleżynowego i łóżka rehabilitacyjnego. Wśród jego przydatnych funkcji znajdzie się możliwość regulacji wysokości leżenia, unoszenia zagłówka i górnej części tułowia, a także unoszenie podnóżka. Ważny będzie też uchwyt, przy pomocy którego leżący może się w razie potrzeby unieść i kółka transportowe. Dzięki siłownikom elektrycznym i pilotowi operacje te użytkownik może przeprowadzić samodzielnie.