Wózki dla niepełnosprawnych mają za zadanie pomagać w codziennym funkcjonowaniu, w maksymalny sposób ułatwiając przemieszczanie się zarówno w obrębie własnego mieszkania czy domu, jak i docieranie do wszelkich miejsc położonych na zewnątrz. Wśród wielu dostępnych rozwiązań szczególnie praktyczne są modułowe wózki dla niepełnosprawnych. Przekonajmy się, czym się wyróżniają i zobaczmy, dlaczego warto z nich korzystać.
Czym są wózki modułowe?
Wózki modułowe są rozwiązaniami hybrydowymi, będącymi połączeniem klasycznego wózka manualnego z efektywnym napędem elektrycznym. W przeciwieństwie do typowych wózków elektrycznych nie są jednolitą konstrukcją. Osprzęt zwiększający mobilność w postaci silnika elektrycznego, akumulatora oraz systemu sterowania jest w ich przypadku dołączany do zwykłego wózka w bardzo prosty sposób. Mimo małych rozmiarów wózki modułowe oferują spory zasięg wystarczający z powodzeniem do codziennych potrzeb, dają też możliwość pokonywania dłuższych dystansów. Ze względu na stosowanie wydajnych ładowarek uzupełnianie zapasu energii nie trwa długo. Prędkość, z jaką może się przemieszczać użytkownik, jest zbliżona do wartości osiąganych przez osoby poruszające się pieszo. Nie ma również problemów z pokonywaniem pochyłości.
Co daje korzystanie z wózka modułowego?
Korzystanie z wózków modułowych oznacza większą elastyczność. Dobór wózka jest indywidualny, a znalezienie konstrukcji, która będzie idealnie dopasowana do potrzeb użytkownika, nie zawsze jest proste. Wózki manualne z osprzętem elektrycznym są dużo zwrotniejsze, co ma znaczenie w manewrowaniu w ciasnych pomieszczeniach np. korytarzach. Ponieważ w przypadku rozwiązań modułowych można korzystać z pełnej gamy dostępnych modeli, zwiększenie mobilności nie łączy się z koniecznością kompromisów pod względem komfortu. Wielkim plusem wózków modułowych jest ich znacznie niższa masa niż w przypadku typowych modeli elektrycznych. Wózek inwalidzki elektryczny standardowy waży od około 80 kg do 180 kg w zależności od modelu i wyposażenia. Waga wózka manualnego to np. 5 kg plus osprzęt elektryczny od 7 kg do około 30 kg w zależności od modelu i rodzaju osprzętu. Zmniejszenie wagi umożliwia korzystanie z wózka podczas wyjazdów na urlop, wczasy lub zamiejscową rehabilitację. Nie są potrzebne do transportu szyny ani większy samochód typu VAN, a wózek zmieści się do osobówki. W razie potrzeby wszystkie elementy systemu napędowego można szybko i łatwo zdemontować. Liczy się także dostępność różnych rozwiązań, jeśli chodzi o sposób napędzania wózka.