Firma KUSCHALL AG znajduje się w Szwajcarii i powstała ponad 35 lat temu, kiedy to jej twórca Rainer Kuschall z powodu niefortunnego skoku do wody i nabytą w ten sposób tetraplegią, zaczął korzystać z wózka inwalidzkiego. Wózki kuschall łączą w sobie doświadczenie życiowe Rainera Kuschalla z najnowocześniejszą sztuką inżynierską i technologią produkcji. Wózki produkowane przez KUSCHALL AG są tak zaprojektowane, aby ułatwiały codzienną aktywność i mobilność swoich użytkowników. Mogą być wykonane z aluminium, tytanu lub carbonu. Wózki te należą do najbardziej zaawansowanych technologicznie produktów na świecie, a przy tym są bezpieczne i komfortowe. Posiadają szereg regulacji takich jak: zmienny środek ciężkości, zmienny kąt oparcia, zmienny kąt siedziska, zmienną wysokość podnóżka i oparcia. Dzięki temu wózki kuschall są doceniane przez swoich użytkowników. Rocznie firma KUSCHALL sprzedaje ponad 10 000 wózków na całym świecie. Wózki inwalidzkie kuschall stworzone są specjalnie dla ludzi chcących poprawić swój komfort życia i aktywnie korzystać z każdego dnia. Wszystkie wózki kuschall są refundowane przez NFZ, MOPS/PCPR oraz ubezpieczalnie.
Zadbaj, aby Twój wózek uwzględniał zarówno Twoje potrzeby, wymagania jak i umiejętności. Odpowiednio dobrany wózek jest kluczowy do uzyskania samodzielności mobilnej oraz poprawy aktywności życiowej. Niewłaściwie dobrany wózek stanowi źródło patologicznych zmian wtórnych, które mają istotny wpływ na stan zdrowia. Źle dobrany wózek może być przyczyną np. bólów kręgosłupa, stawów czy deformacji powodujących różnego rodzaju skoliozy.
Przy doborze wózka należy zwrócić uwagę między innymi na:
1. właściwą szerokość wózka – ma być taka, aby nie dochodziło do groźnego nacisku na okolice krętarzy większych. Właściwie dobrana szerokość zapewnia dostateczną stabilizację miednicy i wsparcie siadu.
2. Głębokość siedziska – to odległość od kości krzyżowej do dołu podkolanowego pomniejszona o długość 2-3 palców. Tak dobrana głębokość siedziska zapobiega uciskowi na tkanki w okolicy podkolanowej oraz zapewnia podparcie na całej długości ud i stabilność pacjenta. Ma również istotny wpływ na prawidłową dystrybucję nacisku na ciało.
3. Wysokość oparcia – powinna być tak dobrana, aby zapewnić użytkownikowi właściwą, stabilną i bezpieczną pozycję na wózku. Dobrze dobrana wysokość oparcia poprawia codzienną aktywność a możliwość zmiany kąta oparcia umożliwia przybranie komfortowej pozycji na wózku.
4. Odległość podnóżków od siedziska – ma wpływ na komfort siedzenia i powinna być tak dobrana, aby zabezpieczała przed wzrostem napięcia mięśniowego oraz przykurczem ścięgien Achillesa. Zbyt mała długość do podnóżka powoduje unoszenie się kolan i skręcenie się tułowia pacjenta, co może skutkować podwichnięciem w stawach biodrowych oraz bólami kręgosłupa. Zbyt wielka długość do podnóżka wymusza podeszwowe ustawienie stóp, co może prowadzić do skrócenia ścięgien Achillesa.
Zadbaj zatem o dobry pomiar wózka, który poprawi Twoją codzienną aktywność i mobilność. Jeżeli chcesz zapoznać się z artykułem szerzej opisującym budowę wózka kliknij tutaj.