Osoby, które poruszają się na wózkach inwalidzkich, mogą zwiększyć swoją mobilność, kupując specjalną dostawkę do wózka inwalidzkiego, która ułatwi im poruszanie się na dłuższych dystansach. Będzie ona pozwalała na zwiększenie aktywności tym, którzy są w pełni sił, a także umożliwi samodzielne wybieranie się w nieco dłuższe trasy osobom, w przypadku których bez takiego udogodnienia zdobycie się na podobny wysiłek byłoby zbyt trudne.

Czym jest dostawka i jakie są ich rodzaje?

Dostawka do wózka to element zmieniający go w pojazd przystosowany do jazdy na większe odległości, a także radzenie sobie z różnymi utrudnieniami w postaci krawężników lub progów. Różne firmy stosują w tym zakresie rozmaite rozwiązania. Popularne jest montowanie do klasycznego wózka specjalnego adaptera z kółkiem, które go napędza. Jest on instalowany pod siedziskiem wraz z akumulatorami. Inną możliwością są silniki mocowane na piastach kół. W takim przypadku wózek jest wprawiany w ruch dzięki tradycyjnemu obracaniu obręczy, jednak potrzebna do tego siła jest minimalna. Kolejną konstrukcją jest koło napędowe dołączane z przodu wraz z kierownicą podobną jak w typowych trójkołowcach. Akumulator jest w takim układzie integrowany z ramą urządzenia. Dostępne są również konstrukcje, w których silniki jest zintegrowany z piastą kół, a sterowanie odbywa się za pomocą joysticka. Dla osób o dobrej kondycji przeznaczone są dostawki manualne, które są napędzane przekładnią łańcuchową wprawianą w ruch siłą mięśni kierującego.

Które dostawki sprawdzą się najlepiej?

Rodzaj wybieranej dostawki powinien być ściśle związany z kondycją i możliwościami osoby, która korzysta z wózka. W przypadku osób o większych ograniczeniach ruchowych najlepsze będą zwykle dostawki sterowane joystickiem. Osoby, które chcą zachować kompaktowe rozmiary wózka, zdecydują się na koło napędowe montowane pod siedziskiem. Ceniący wygodną jazdę w terenie wybiorą zazwyczaj dostawkę z kierownicą i kołem o dużej średnicy. Niepełnosprawni z zacięciem sportowym mogą skorzystać z modeli manualnych.