Osoby z niepełnosprawnościami narządu ruchu oraz mające problemy z samodzielnym chodzeniem ze względu na rozmaite schorzenia, które poruszają się na wózkach przebywają przez długi czas w jednej pozycji, co sprzyja powstawaniu odleżyn. Sposobem na przeciwdziałanie tego rodzaju kłopotom będzie korzystanie z poduszek przeciwodleżynowych, które umieszczane na siedzisku wózka pozwalają na lepszy rozkład obciążeń, podnoszą komfort użytkownika i pomagają w stabilizowaniu ciała oraz nadaniu mu korzystniejszego ułożenia. Przekonajmy się, dlaczego warto z nich korzystać i sprawdźmy, w jaki sposób działają.

Dlaczego poduszki przeciwodleżynowe są potrzebne?

Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji sprawia, że w tkankach, na które wywierany jest ciągły nacisk, dochodzi do osłabienia, a z czasem całkowitego zaniku krążenia. Oznacza to niedotlenienie oraz niemożność usuwania produktów przemiany komórkowej, co prowadzi do powstawania trudno gojących się ran. Sposobem na zaradzenie temu zjawisku jest stosowanie poduszek, których struktura będzie zmniejszała powstające obciążenia i rozłoży nacisk na większej powierzchni, pozwalając jednocześnie na odprowadzanie wilgoci i dobry przepływ powietrza, co zmniejszy również ryzyko odparzeń. Właściwy rozkład masy osoby siedzącej na wózku oznacza lepszą pracę układu krążenia, poprawia stan skóry i gwarantuje podniesienie komfortu codziennego funkcjonowania.

Jakie są rodzaje poduszek przeciwodleżynowych?

Poduszki przeciwodleżynowe są wykonywane z materiałów o wysokiej elastyczności, które są w stanie dobrze dopasowywać się do ciała siedzącego np. rozmaitych pianek. Ich powierzchnia jest wyprofilowana anatomicznie, co daje większą powierzchnię stylu z ciałem siedzącego, a przez to ograniczenie pojawiających się nacisków. Stosowane pianki mają często również właściwości antybakteryjne, co pomaga w utrzymaniu świeżości oraz zachowaniu dobrego stanu skóry i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów związanych ze wsiąkaniem potu. Używane są także pianki dopasowujące się do kształtu ciała pod wpływem temperatury. Dostępne są też poduszki wyposażone we wkładki z żelem. W przypadku większego zagrożenia powstawaniem odleżyn można skorzystać z poduszek z kieszeniami powietrznymi lub modeli łączących zastosowanie pianki, a w wybranych częściach kieszeni powietrznych.