Wiele osób cierpi na schorzenia lub które mogą utrudniać samodzielne przemieszczanie. Mimo tego, że na krótszych dystansach chodzenie będzie w ich przypadku możliwe, to pokonanie większych odległości często wiąże się z ryzykiem pogorszenia stanu zdrowia. Sytuacja taka dotyczy m.in. osób cierpiących na choroby narządów ruchu, układu krążenia czy zaburzenia neurologiczne. Rozwiązaniem, które może zwiększyć mobilność, jest skorzystanie ze skutera inwalidzkiego. Przekonajmy się, czym są te urządzenia i co mogą zaoferować.

Czym są skutery inwalidzkie?

Skuter inwalidzki to urządzenie służące do przemieszczania się na średnie i długie dystanse, które jest wyposażone w stabilne trójkołowe lub czterokołowe podwodzie oraz silnik elektryczny zasilany akumulatorami o wysokiej pojemności. Osoba korzystająca ze skutera ma do swej dyspozycji obszerny i wygodny fotel o regulowanej wysokości. Sterowanie pojazdem odbywa się za pośrednictwem kierownicy, a zwiększanie lub zmniejszanie prędkości oraz korzystanie z innych udogodnień jest możliwe za sprawą dużych i ergonomicznie rozmieszczonych przycisków, dźwigni albo pokręteł.

Co można zyskać dzięki skuterom inwalidzkim?

Skutery inwalidzkie sprawdzają się jako wsparcie podczas wykonywania codziennych czynności – w drodze po zakupy, w czasie spaceru czy wizyty u lekarza. Mogą poruszać się w terenie wymagającym pokonywania niewielkich przeszkód np. niskich krawężników czy progów dzięki stosunkowo dużym kołom. Radzą sobie także z typowymi nierównościami. Zaletą jest też możliwość przewiezienia bagażu.

Warto zaznaczyć, że bezpieczniejsze są skutery czterokołowe, które są mniej wywrotne i umożliwiają wjeżdżanie po schodach z szynami, co jest niemożliwe w przypadku modeli trzykołowych.