Osoby z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi chodzenie powinny mieć możliwość uczestniczenia we wszystkich aktywnościach dostępnych tym, którzy nie mają problemów z układem ruchu. W terenach silnie zurbanizowanych pojawia się wiele ułatwień sprawiających, że staje się to możliwe. Znacznie trudniej będzie jednak w terenie, gdzie jazda z wykorzystaniem wózka dla osób z niepełnosprawnością okazuje się niemożliwa albo bardzo trudna. Przekonajmy się, czy istnieją rozwiązania pozwalające na uzyskanie większej swobody i gdzie się przydadzą.

Gdzie i dlaczego ciężko będzie wjechać wózkiem?

Wózki dla osób z niepełnosprawnościami mają konstrukcję ułatwiającą przemieszczanie się po utwardzonym podłożu – duże, lecz wąskie koła, które pozwalają na łatwe manewrowanie i stawiają niewielkie opory przy toczeniu, a także małe kółka obrotowe poprawiające stabilność. Taki zestaw nie sprawdza się w terenie, a więc na leśnych ścieżkach, drogach gruntowych czy w grząskim piachu, jaki spotkamy na plaży.

Jakie rozwiązania mogą ułatwić jazdę w trudnym terenie?

Istnieją różne sposoby na ułatwienie poruszania się na wózku w trudnym terenie, jednak podstawą będzie zaradzenie niewielkiej średnicy jego przednich kółek. Producenci sprzętu oferują doczepiane koła przednie w postaci różnego rodzaju przystawek, które pozwalają na przezwyciężenie tego problemu. Przydatne może się okazać m.in. demontowalne koło FreeWheel. Podobne rozwiązania znajdziemy u producentów wózków elektrycznych i przystawek do nich choćby w przypadku modeli firmy Quickie tj. Attitude Hybrid wyposażonej w silnik o dużej mocy. Spore możliwości ma także przystawka Attitude Manual zapewniająca napęd przenoszony obsługiwanym ręcznie korbowodem połączonym z przekładnią łańcuchową oraz skrętnym kołem o dużej średnicy.

W celu zwiększenia możliwości wykorzystania wózka w trudnym terenie, producent Kuschall dla swoich użytkowników przygotował specjalne koła terenowe MountainBike, które swoją konstrukcją i technologią wykonania świetnie sprawdzają się w cięższym terenie jak: ścieżki i dukty leśne, łąki i pola, kamieniste ścieżki górskie, plaże. Ich wzmocniona konstrukcja odporna jest na powstałe w wyniku pokonywania przeszkód przeciążenia i naprężenia. Montując dodatkowo koło FreeWheel stajemy się praktycznie niezależni w trudnym terenie. Przystawki elektryczne E-Pilot posiadają szersze koło napędowe, które można wyposażyć w oponę terenową lub do jazdy szosowej.